KURUMSAL

HİKAYEMİZ

Temelleri 1960’lı yıllarda atılmış Doğanay Gıda, gıda sektöründeki çeşitli girişimler sonrasında, 1997 yılında Adana Hacı Ömer Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde şalgam üretimine başlamıştır. Günümüz itibariyle, Türkiye’de şalgam ve limonata gibi geleneksel içecekler ile sirke-sos sektörlerinin en bilinen, saygın ve başarılı şirketidir.

Konya Ereğli’de bulunan tarım arazileri ve Adana’da bulunan üretim tesisleri, en ileri ve çevreye duyarlı üretim teknikleri ve kalite sistemleri ile donatılmıştır. Doğanay’ın ülkemizde en yaygın ve bilinen ürünü Doğanay Şalgam’dır ve bu ürünü ile sektörde pazar lideri ve lezzet referansıdır.

Doğanay’ın en büyük başarısı Adana ve yöresine ait geleneksel şalgamı, doğal tadına ve yapım usulüne sadık kalarak, Türkiye’nin tüm sofralarına ve yurtdışı pazarlara taşıyabilmiş olmasıdır.

Doğanay, şalgam ile başladığı ürün gamına zamanla elma, üzüm ve balsamik sirke çeşitlerini, nar ekşisi, limon suyu ve acı biber sosu gibi sosları ve ev usulü limonatayı da eklemiştir. Bugün gerek bakkal ve marketlerde, gerekse restoran, büfe ve otellerde Doğanay Şalgam, Nare Sos, Lita Limonata ve Horeca kanalına yönelik Bütün markaları ile tanınır olmuştur.

Doğanay olarak kaliteye vermiş olduğumuz değer ve göstermiş olduğumuz özen FAO (Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Örgütü) ödülü, İyi Tarım Uygulamaları Denetim ve Belgelendirme, ISO 22000, ISO 9001, HACCP, TSE belgeleriyle de kanıtlanmıştır.

Doğanay, sektörde her zaman kalite, hizmet, dürüstlük, saygı ve sevgiyi önde tutan çalışma ilkeleriyle, DOĞANAY adını kaliteyle eşanlamlı kılmıştır. Bundan dolayı da tüketicilerin devamlı talep ettiği bir ürün ve yediden yetmişe herkesin bildiği bir marka haline gelmiştir.