Şalgam Nedir?

Doğanay Şalgam, mor havuç ve şalgam turpunun su ve tuz eklenerek bulgur ile mayalanmasından oluşur. Doğanay Şalgam’ın efsane lezzetine kavuşmak kolay değil, özen ister. Tam 35 gün boyunca süren mayalanma dost bakteriler sayesinde gerçekleşir. Doğal ve sağlıklı bir içecek olan Doğanay Şalgam yemeklerin yanında çok iyi gider.

Şalgam’ın Faydaları

Şalgamın Faydaları

Tarladan sofraya, Doğanay Şalgam

ŞTarladan sofraya, Doğanay Şalgam

Doğanay Şalgam sindirime iyi gelir!

Şalgam laktik asit fermentasyonuyla oluşur. Laktik asit sindirim sistemini olumlu etkiler, vücudun minerallerden daha fazla yararlanmasında rol oynar. Mide ve karaciğer için faydalıdır.

Doğanay Şalgam Glutensizdir

Doğanay Şalgam bileşenleri arasında, fermentasyon sürecinde kullanılan ve doğal bir gıda olan bulgur bulunmaktadır. Akredite gıda analiz laboratuvarlarına periyodik yaptırılan analizlerde, şalgamda tespit edilen gluten miktarı maksimum 6,1 mg/lt seviyesindedir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre, 20 mg/kg değerinin altında gluten içeren ürünlere, “glutensiz” veya “gluten içermez” denebilir.

Doğanay Şalgam, antioksidan içerir.

Şalgamın içeriğindeki mor havuç antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidanlar vücudumuzu kanser, kalp-damar, göz rahatsızlıkları ve yaşlanmaya bağlı hastalıklara neden olan serbest radikallerin verdiği zararlardan korurlar. Şalgam kolesterolü düşürür, sinir ve stresi yatıştırır.

Doğanay Şalgam’ın muhteşem rengi mor havuçtan gelir, renklendirici yoktur!

Doğanay Şalgamın benzersiz rengi, ana maddesi mor havuçtaki antosiyanin pigmentlerinden gelmektedir.

Doğanay Şalgam

Günümüzde birçok sofra içeceği aşırı miktarda şeker içermektedir. Şeker ve şekerli besinlerin fazla miktarda tüketimi de aşırı enerji alımına, vücut ağırlığının artmasına (şişmanlığa) ve besleyici değeri yüksek olan besinlerin tüketiminin de azalmasına neden olur. Şeker kanser riskini arttırır, hafızayı ve vücudun savunma sistemini zayıflatır. Sağlıklı bir yaşam için hem lezzetli hem de şekersiz şalgamı sofranızdan eksik etmeyin.

Doğanay Şalgam'ın

Bir bardak Doğanay Şalgam sadece 5 kalori! Çoğu sofra içeceği çok şekerli olduğundan çok kaloridir ve obeziteye yol açar. Şalgam kilonuzu korumaya yardımcı olur.  

Doğanay Şalgam'ı

Doğanay Şalgamın elde edilmesinde sağlığa faydaları bilinen probiyotik dost bakteriler rol oynar. Probiyotiklerin bağışıklık sistemine destek ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Şalgam Mineral ve Vitaminler açısından zengindir!


Şalgam, Magnezyum, Kalsiyum, Demir, Fosfor, Sodyum gibi mineraller ile A ve B vitaminleri açısından zengindir. Bunlar vücutta üretilmeyen dışarıdan beslenme ile alınması gereken mineral ve vitaminlerdir. Hayati organların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar, bağışıklığı güçlendirirler.

Ayrıca diş ve kemik sağlığını korurlar.

İçeriğindeki demir sayesinde kansızlığa karşı birebirdir.

Şalgam düzenli bir şekilde tüketildiğinde tansiyonu düzenler.

Şalgamın afrodizyak etkisi vardır.

A ve C vitamini sayesinde cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.